چه چیزی می تواند باعث کمردرد شود؟
بیشتر کمردردهای حاد ماهیت مکانیکی دارند، به این معنی که در نحوه قرار گرفتن و حرکت اجزای کمر (ستون فقرات، ماهیچه، دیسک های بین مهره ای و اعصاب) اختلال ایجاد می شود.
چند مثال از علل مکانیکی کمردرد عبارتند از:
مادرزادی ناهنجاری های اسکلتی مانند اسکولیوز (انحنای ستون فقرات)
لوردوز (قوس بزرگ غیرطبیعی در کمر)
کیفوز (قوس بیش از حد به سمت بیرون ستون فقرات)
و سایر ناهنجاری های مادرزادی ستون فقرات.
صدمات رگ به رگ شدن (بیش از حد کشیده یا پارگی رباط ها)،
کشیدگی (پارگی در تاندون ها یا ماهیچه ها)
و اسپاسم (انقباض ناگهانی یک عضله یا گروهی از عضلات) آسیب‌های تروماتیک مانند ورزش، تصادفات رانندگی، یا زمین خوردن که می‌تواند به تاندون‌ها، رباط‌ها یا ماهیچه‌ها آسیب برساند و باعث ایجاد درد شود، همچنین ستون فقرات را فشرده کرده و باعث پارگی یا فتق دیسک شود.
مشکلات تخریب دیسک بین مهرهای زمانی اتفاق می افتد که دیسک های لاستیکی معمولاً به عنوان یک فرآیند طبیعی پیری فرسوده می شوند و توانایی ایجاد بالشتک ضربه گیر را از دست می دهند.
اسپوندیلوز یا انحطاط عمومی ستون فقرات همراه با ساییدگی و پارگی طبیعی است که در مفاصل، دیسک‌ها و استخوان‌های ستون فقرات با بالا رفتن سن افراد رخ می‌دهد.
آرتریت یا سایر بیماری های التهابی در ستون فقرات، از جمله استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید و همچنین اسپوندیلیت، التهاب مهره ها. مشکلات عصبی و نخاعی فشرده سازی عصب نخاعی، التهاب و/یا آسیب سیاتیک (که رادیکولوپاتی نیز نامیده می شود)، ناشی از فشار دادن چیزی به عصب سیاتیک است که از طریق باسن حرکت می کند و به سمت پشت ساق امتداد می یابد.
افراد مبتلا به سیاتیک ممکن است کمردرد شوک مانند یا سوزشی همراه با درد از طریق باسن و پایین یک پا احساس کنند.
تنگی نخاع، باریک شدن ستون فقرات که به نخاع و اعصاب فشار وارد می کند. اسپوندیلولیستزیس، که زمانی اتفاق می‌افتد که مهره ای از قسمت تحتانی ستون فقرات از جای خود خارج می شود و اعصاب خروجی از ستون فقرات را فشار می دهد.
فتق یا پارگی دیسک ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که دیسک های بین مهره ای فشرده شده و به بیرون برآمده شوند.
عفونت های مربوط به مهره ها، وضعیتی به نام استئومیلیت. دیسک های بین مهره ای که دیسکیت نامیده می شود. یا مفاصل ساکروایلیاک که قسمت تحتانی ستون فقرات را به لگن متصل می کند، ساکروایلییت نامیده می شود سندرم دم اسب زمانی رخ می دهد که یک دیسک پاره شده به کانال نخاع فشار می آورد و روی دسته ریشه های عصبی کمری و ساکرال فشار می آورد. اگر این سندرم درمان نشود ممکن است آسیب عصبی دائمی ایجاد شود.
پوکی استخوان (کاهش تدریجی تراکم و استحکام استخوان که می تواند منجر به شکستگی های دردناک مهره ها شود) منابع غیر ستون فقرات که باعث کمردرد می شود:
سنگ کلیه می تواند باعث درد شدید در ناحیه کمر، معمولا در یک طرف شود.
اندومتریوز (تجمع بافت رحم در مکان‌های خارج از رحم)
فیبرومیالژیا (یک سندرم درد مزمن شامل درد و خستگی گسترده عضلانی) تومورهایی که به ستون فقرات استخوانی یا نخاع و اعصاب یا خارج از ستون فقرات در جای دیگری در پشت فشار می آورند یا تخریب می کنند.
بارداری (علائم کمر تقریباً همیشه پس از زایمان به طور کامل از بین می روند)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *